almankurdutarihcesi1

Alman Çoban Köpeği'nin ( Halk arasında Alman Kurdu diye adlandırılır ) hikayesi 1899 yılında Max von Stephanitz ile başlar. Bu kişi aynı zamanda Alman Çoban Köpekleri Derneğinin de ( Vereins für Deutsche Schaeferhunde / SV ) kurucusudur. Bu derneğe ilk kendisi tarafında kayıt altına alınan köpek ise Horand von Grafrath dır. Max von Stephanitz bu ırka özel standart koymak istiyordu ve yazdığı kurallar günümüzde de aynen kullanılmaktadır. Bu kurallar bir köpek ırkı için halen kullanılmakta ve ciddi şekilde kontrollerinin yapıldığı katı kurallardır ve ancak bu sayede Alman Kurtlarının üstün kabiliyetli, göze hoş gelen standartı elde edilebilmiştir.

 

Max von Stephanitz 30 Aralık 1864 yılında Berlin'de doğdu. Annesinin isteği ile orduya katıldı ve Berlin Veteriner Kolejinde okuyarak köpekler üzerine, bilhassa eğitim, üretim ve bakım konularında araştırmalar yaptı. 19. yüzyıl sonlarında Almanyada hem büyük baş ve hem de küçük baş sürüleri idare edebilecek bir çoban köpeği eksikliğini görerek, Alman Hükümetinin köpek ırklarını geliştirmek için uygulanan politikasından da yararlanarak, bu açığa cevap verecek bir köpek yetiştirmek istedi. Kendisine göre, bu köpek, sürüleri kolayca kontrol etmenin yanı sıra cesaretli, sadık,akıllı, itaatkar, becerikli , uysal ve iyi huylu olmalıydı.

19. yüzyılda Almanyada birisi Thüringen ın dağlık bölgesinde sıkça görülen gri renkli dik kulaklı, küçük bir yapıya sahip, kıvrık kuyruklu ırk ile, geniş ve gelişmiş kas yapısı ile, çalı gibi tüylü, çabuk ve rahat hareket edebilen, ama yatık kulaklı Württemberg ırkı bulunuyordu. Bu iki ırkın özelliklerin taşıyan ilk köpek 1882 yılında Hannover'de görüldü ve 1892 yılında Phlax Society kuruldu. Ancak 3 yıl sonra kapanmak zorunda kaldı.

1899 yılında Max von Stephanitz Karlsruhe kentinde yapılan bir şovda orta boyda, gri sarı renkte bir köpek gördü. Bu köpek uysal, güçlü ve dayanıklı idi ve adı Hektor von Linkshrein idi. almankurdutarihcesi2Stephanitz bu köpeği satın aldı ve adını Horand von Grafrath olarak değiştirdi. 22 Nisan 1899 da Max von Stephanitz, Arthur Meyer ve 9 arkadaşı ile birlikte Verein für Deutsche Schaeferhunde (SV ) ( Alman Çoban Köpekleri Derneğini Augsburg' da kurdu. Bu dernek Alman Çoban Köpekleri alanında dünyanın en önde gelen , köklü ve aynı zamanda Alman Çoban Köpeklerinin secerisini tutan bir kuruluştur. Horand von Graftrath ise bu derneğe SZ1 secere numarası ile kaydedilen ilk Alman Çoban Köpeğidir. Bu köpek böylece eğitilerek işçi köpek yapılan ve tarihe geçen ilk Alman Çoban Köpeğidir.Stephanitz 1936 yılında ölene dek, 37 yıl bu derneğin başkanlığını yaptı. Kendisinin yazmış olduğu anayasa Der Deutsche Schaeferhund in Wort und Bild hala bu dernekte uygulanmaktadır.

Stephanitz ırkın gelişimi ve üretimi sağlamak için Horand ve erkek kardeşi Luchs von Sparwasser ile Mores Pilieningen'i çiftleştirdi. Alman Çoban Köpeklerinde Mores Pilieningen'in kanı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu köpeğin erkek kardeşinin ise Stuttgart Hayvanat Bahçesinde bir kurt olduğu bilinmektedir.Ayrıca 1870 ile 1900 yılları arasında Alman Çoban Köpeklerinin, kurtlar ile çiftleştirildikleri bilinen bir gerçektir. Bu bakımdan Alman Çoban Köpeklerine, Alman Kurdu denmesi çok yanlış değildir, ancak Almanya'da koyun sürülerine bekçilik yaptığı için Alman Çoban Köpeği olarak anılmaktadır. Horand'ın oğullarından Hektor von Schwaben ikinci şampiyon olarak tarihe geçmiş ve bu ırkın gelişmesinde çok önemli bir rol oynamıştır. Bu köpek kardeşi ile çiftleşerek Boewulf, Heinz von Starkenberg ve Pilot 3 ü dünyaya getirdi. Fakat bu çiftleşmeler sonrasında istenmeyen özellikte ve orijinalden uzaklaşan yavrular doğmaya başladı. Irkın özelliklerindeki değişiklik ve diş bozuklukları hemen önlenmeliydi ve bu yüzden Stephanitz akraba olmayan Aıdifax von Grafrath ile Adolo von Graftrath' ı çitleştirdi.

1925 yılında Stephanitz Klodo von Boxberg'i şampiyon seçti. Bu köpek derin ve geniş gövdesi, kısa beli, kendine has yürüyüşü ile bir özellik yaratmıştı. Klodo bu baskın özellikleri ile yeni Alman Çoban Köpeğinin başlangıcı oldu. Daha sonra Klodo Mareldene Kennels - Hamden Connecticut tarafından Amerika'ya götürüldü ve bu köpeğin oğulları ve kızları ile bugünkü Kuzey Amerika ırkının oluşmasında önemli bir pay sahibi oldu.
Stephanitz bu arada Alman Çoban Köpeğ ırkını geliştirmek için polis kuvvetleri ile işbirliğine girişti, iz takip, itaat, koruma eğitimini bu köpeklere vererek, bugün secere alması için gerekli olan Schutzhund ( koruma köpeği ) testlerini başlatmış oldu. Bu testlerde Alman Çoban Köpekleri üstün başarı sergilediler ve daha sonra poliste ve askeri alanda sıkça kullanılmaya başlandı.

Şu anda Alman Çoban Köpeği Derneğinde ( SV ) 80.000 kayıtlı üye bulunmakta ve bu sayı ile bu branşta dünya lideri konumundadır. Almanya içinde 19 ülkesel ve 2.200 mahalli legal grupları bünyesinde barındırmakta , üretme, üretim safhasında eğitim, beslenme ve barınma ile bakım ve eğitim konusunda önderlik etmekte ve üreticiler arasında dayanışma ve bilgi alış verişini yönlendirmektedir. Yaşayan 250.000 kayıtlı Alman Çoban Köpeği bulunmakta ve her yıl 20.000 köpek kayıt altına alınmaktdır. 67 ülkeden üyesi vardır. Toplam kayıtlı köpek sayısı 2.000.000 u ( ölenlerle birlikte ) bulmuştur. Bu köpekler 30 değişik soydan gelmektedirler.

Go to top